19.10.2021
Porady
Proces zakupu nieruchomości.
Sprawdzenie zdolności kredytowej
Zanim rozpoczniesz poszukiwania odpowiedniego mieszkania, warto abyś wiedział w jakich widełkach cenowych możesz się poruszać. Czynniki wpływające na zdolność kredytową: okres kredytowania, wysokość wkładu własnego, rodzaj kredytu o który się ubiegasz, aktualne zobowiązania finansowe (karty kredytowe, limit w rachunku, raty itp.), forma zatrudnienia, koszty utrzymania gospodarstwa domowego, wiek, stan cywilny, wysokość dochodów.
Przeglądanie ogłoszeń, wybór nieruchomości, wizyta w biurze sprzedaży przy inwestycji
W wyborze nieruchomości pomagają ogłoszenia zamieszczone w serwisach nieruchomości, otrzymane oferty @, rozmowy telefoniczne z deweloperem lub pośrednikiem. Po wstępnym rozeznaniu się na rynku, klient wybiera oferty które zainteresowały go rzeczywiście i umawia się na spotkania w biurach sprzedaży przy inwestycji, by dokonać ostatecznej decyzji.
Podpisanie umowy deweloperskiej / przedwstępnej sprzedaży
Po wyborze mieszkania, ustaleniu ceny ostatecznej, dostosowaniu harmonogramu płatności w przypadku kredytu hipotecznego, klient podpisuje umowę deweloperską w kancelarii notarialnej. W przypadku finansowania kredytem hipotecznym i niepewnej sytuacji finansowej warto uzyskać tzw. "zapis kredytowy". Dodatkowo na podstawie umowy deweloperskiej notariusz dokonuje wpisu roszczenia klienta w księdze wieczystej inwestycji, zgodnie z ustawą o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.
Rozpoczęcie procedury kredytowej / Płatności zgodnie z harmonogramem
Procedura uzyskania finansowania z banku trwa około 60 dni. Klient zobowiązany jest dostarczyć podpisaną umowę deweloperską zakupu nieruchomości, operat szacunkowy, dokumenty inwestycji, własne dokumenty finansowe. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji i podpisaniu umowy kredytowej, bank uruchamia transze zgodne z harmonogramem płatności.
Odbiór techniczny mieszkania
Udostępnienie przez dewelopera mieszkania, po zakończeniu prac budowlanych, gdzie nabywca sprawdzi dokładnie stan techniczny oraz z pracownikiem dewelopera sporządzi protokół.
Przekazanie kluczy
Przekazanie kluczy następuje zazwyczaj po uzyskaniu przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie i wpłacie 100 % za mieszkanie. Często przed podpisaniem aktu notarialnego, maksymalny termin przekazania lokalu jest zapisany w umowie. Od momenty gdy klucze są przekazane możemy rozpocząć prace aranżacyjne, od tego momentu pokrywamy koszty eksploatacyjne mieszkania.
Umowa przenosząca własność